Balkonumu nasıl kapatabilirim?

Balkonumu nasıl kapatabilirim?

Balkonumu nasıl kapatabilirim?

Balkonunuzu yazın açık, kışın kapalı bir yaşam alanı olarak kullanmak istediğinizde balkon kapatma yöntemlerinden en uygun olanı seçmeniz gerekiyor. Balkon kapama işleminde kullanacağınız perde, panjur, jaluziler gibi detaylara dikkat etmeli, doğru yöntemleri doğru detaylar ile buluşturmalısınız. Balkon kapatma modelleri arasında yer alan cam duvarlar, polietilen paneller, pvc pencereler dilerseniz sabit dilerseniz hareketli olarak kullanılabilen sistemlerdir. Oturma odası ile bağlantısı olan balkonlar için hareketli balkon kapatma sistemleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Hareketli sistemleri kış aylarında da açarak evinizin havalanmasını sağlayabilir, gün ışığını doğrudan alabilirsiniz.

Kış aylarında ev sahiplerinin sıklıkla şikayet ettiği konulardan biridir balkonların atıl kalması. Özellikle sıcak yaz aylarında evin neredeyse en temel yaşam alanı olan balkonlar, kış aylarında terk edilmiş kasabaları andırırlar. Son yıllarda bu şikayetler azalma eğiliminde çünkü bir yandan balkon kapatma alanında hizmet veren şirketlerin sayısı artarken, bir yandan da bu amaca yönelik yeni trendler gelişiyor.

Türkiye'de konut fiyatlarındaki en büyük kalemin arsa payları olduğu malum. Böyle olunca da dairelerin metrekare fiyatları artıyor ve inşaat firmaları bir kata daha fazla daire sığdırmak için gayret gösteriyor. Bu da kullanım alanlarının küçülmesine neden oluyor. Bu durumda evin kullanılmayan her alanı önem kazanıyor. Bunların başında da balkonlar geliyor. Balkonların kapatılması sadece balkon sefasının kışın da sürdürülebilmesi veya yazın daha konforlu bir balkon sefası sürülmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda balkonları korunaklı birer depolama alanına dönüştürebiliyor. Balkonlar kapatılarak yazdan hazırlanan kış erzaklarının güvenle saklanabileceği bir depolama alanı işlevi görüyor. Öte yandan balkonlar kapatılarak oturma odası ve salon gibi bölümlerle birleştirilince kullanım alanları genişliyor ve daha aydınlık hale geliyor.

Kışın soğuk ve yağışlı iklim koşullarında daha çok ihtiyaç duyulsa da, balkonların kapatılması yaz aylarında da avantaj sağlıyor. Balkonlar, toz, rüzgar ve direkt gün ışığından korunuyor.

Balkonların kapatılmasının bir diğer avantajı da sağladığı mahremiyet. Işığa göre renk değiştiren veya film kaplanarak dışarıdan içeriyi göstermeyen ama içeriden görüşü etkilemeyen camlar sayesinde ev sahiplerinin balkon keyfi olumsuz etkilenmezken, özel hayatları da korunmuş oluyor. Ayrıca balkonlar kapatılarak ses yalıtımına da katkı sağlanıyor ve balkon keyfi yaparken muhabbetler sokağa taşmasının önüne geçiliyor ve dışarıdaki gürültü eve daha az giriyor. Ayrıca ısı yalıtım özellikli ürünler sayesinde balkonların kapatılması evlerin genel enerji tüketiminde de düşüş sağlıyor.

Balkonları kapatma sistemleri sistemi taşıyan profil türüne göre farklılaştığı gibi, kaplama malzemesi de değişiyor. Ancak balkonda balkon etkisinin kaybetmemek için genel itibariyle balkonlar camla kaplanıyor. Ama profil sitemi PVC, alüminyum, ahşap gibi farklı malzemelerden olabiliyor. 

Kapalı balkonların açılma kapanma sistemleri de farklılık gösterebiliyor. Balkonlar normal pencereleri olan küçük bir oda gibi kapatılabiliyor ancak son dönemlerde katlanabilir cam balkonlar çok revaçta.

Blog Yorumları

image
John Glemean
23 April, 2019

The sweeping the cloud what might be right for you may not be right for some here is the story of a man named Brady who was busy with three right for you may not be right.

Yorum Atabilirsiniz